Klasy 3a i 3c na szlaku Młodej Polski

5 października 2021 uczniowie  klas: 3a i 3c wzięli udział wycieczce do Krakowa. Organizatorem wyjazdu był p. J. Lech, a opiekę razem z nim sprawowali: p L. Lechowicz i p. A.  Ruta.  Młodzież poznała stolicę Małopolski jako ośrodek życia literacko – artystycznego, w którym tworzyło wielu  wspaniałych artystów XIX i XX wieku tj. Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Włodzimierz Tetmajer, Józef Mehoffer, Jacek Malczewski czy Leon Wyczółkowski.

Uczniowie odwiedzili obowiązkowe punkty na trasie secesyjnego Krakowa:

• Matejki i Akademię Sztuk Pięknych, której pierwszym dyrektorem był Jan Matejko,
  • Kawiarnię Jama Michalika, w której narodził się kabaret „Zielony Balonik”.
  • Kościół Mariacki, w którym odbył się ślub Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny,
  • Plac Mariacki, przy którym znajduje się mieszkanie St. Wyspiańskiego, ( miejsce powstania “Wesela”)
  • Kościół na Skałce oraz Kryptę Zasłużonych, gdzie mieszczą się Groby in. St. Wyspiańskiego i J. Malczewskiego
  • Muzeum Narodowe w Sukiennicach ze wspaniałymi zbiory malarstwa polskiego XIX w. (m.in. J. Matejki, L. Wyczółkowskiego, J. Malczewskiego, J. Chełmońskiego)
  • Dodatkowo, uczniowie odwiedzili Kopiec Kościuszki wraz z Muzeum Kościuszkowskim i Zamek Królewski na Wawelu.

Ta wycieczka była idealnym wyborem dla licealistów, którzy chcieli wzbogacić swoją wiedzę z języka polskiego i historii.