MChE Koło Naukowe z chemii – podsumowanie I części zajęć

MChE Koło Naukowe z chemii – podsumowanie I części zajęć „Porównanie twardości ogólnej oraz węglanowej wód mineralnych oraz naturalnych cieków wodnych”.
Za nami półmetek zajęć z chemii realizowanych w ramach Koła Naukowego MChE. Podczas lekcji uczniowie zapoznali się z jedną z podstawowych analiz laboratoryjnych – analizą miareczkową.

Uczniowie zebrali 10 prób różnych wód, a następnie sami pod opieką nauczyciela chemii przygotowywali odczynniki potrzebne do analizy zgodnie z instrukcją podaną przez uczelnię. Na kolejnych zajęciach przeprowadzali analizę miareczkową, podczas której bacznie obserwowali zmianę zabarwienia roztworu i odczytywali objętość zużytego odczynnika (EDTA). Następnie wykonano obliczenia, wyznaczając twardość ogólną (w stopniach niemieckich) oraz zawartość jonów wapnia i magnezu (w mg/dm3). Na podstawie wyników badań ustalono, czy badana woda należy do wód twardych, bardzo twardych, czy miękkich.
Zajęcia te pozwoliły uczestnikom poszerzyć wiedzę z realizowanego zakresu, nabyć umiejętności praktyczne (pobór próbek, przygotowywanie roztworów, pipetowanie, miareczkowanie, analiza wyników) oraz rozwijać umiejętność pracy zespołowej.