Powiatowy Konkurs Historyczny ,,Niezłomni Bohaterowie’’

W piątek 22 maja 2020 r. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Historycznego ,,Niezłomni Bohaterowie’’. Organizatorami tego wydarzenia było nasze liceum, Stowarzyszenie Przyjaciół i Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki oraz Szkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej.

Patronat Honorowy nad konkursem  objęli: Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski; Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie.

Powiatowy Konkurs Historyczny został zorganizowany, aby upamiętnić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych i Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, pogłębić wiedzę historyczną  dzieci
i młodzieży. Uczestnicy mogli wykazać się również umiejętnością samodzielnego poszukiwania, gromadzenia i selekcjonowania informacji z różnych źródeł.

Pan starosta Lesław Wieczorek oraz  pan wicestarosta Krzysztof Bryk razem z organizatorami konkursu przekazali uczniom za pomocą transmisji na żywo, którą można było zobaczy na profilu  facebookowym  naszej szkoły, wyniki powiatowych zmagań historyczno-multimedialnych.

W konkursie wzięło udział 48 uczniów ze szkół podstawowych i średnich z powiatu dąbrowskiego oraz szkoła z woj. świętokrzyskiego. Uczniowie przygotowali niezwykle interesujące prezentacje sylwetek bohaterów walczących o nasz wolność. Były to filmy, prezentacje multimedialne, pamiętniki, plakaty. Kreatywność i innowacyjność  młodych ludzi bardzo zaskoczyła organizatorów.

A oto wyniki turnieju historycznego:

Kategoria szkoły podstawowe:

I miejsce

Klaudia Kogut, Karolina Szwajkosz, Gabriela Węgiel – Publiczna Szkoła Podstawowa w Gruszowie Wielkim

Szymon Stawosz – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej

II miejsce

Kamil Burgiel, Jakub Kawa, Piotr Skrok – Wolski – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej

Karina Archacka – Publiczna Szkoła Podstawowa w Ratajach Słupskich

Kaja Kawa – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej

ex aequo

Wiktor Wybraniec, Kamil Wybraniec – Publiczna Szkoła Podstawowa w Nieczajnie Górnej

Wyróżniono prace indywidualne:

Konrada Dudka – SP w Gruszowie Wielkim,  Oliviera Biedaka – SP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej

oraz prace grupowe:

Marleny Maziarz, Kingi Nowak, Martyny Początek SP w Nieczajnie Górnej

Kategoria szkoły ponadpodstawowe i ponadgimnazjalne:

I miejsce Natalia Maroszek, Szymon Gryz
II miejsce Martyna Minorczyk, Kinga  Leżoń
III miejsce Alicja Dziedzic

Wyróżniono prace indywidualne:

Julii Bujanowskiej,  Agnieszki Matuszewskie,  Kariny Ritter

oraz prace grupowe:

Mateusza Ptaka i Patryka Pikula oraz Victorii Cieślii, Klaudii Bartoń i Sylwii Pyzik.

Wszyscy uczestnicy i nauczyciele-mentorzy Powiatowego Konkursu  Historycznego otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Bardzo serdecznie dziękujemy nauczycielom opiekunom za trud włożony w  przygotowanie swoich podopiecznych do konkursu.

Sponsorem  nagród było Stowarzyszenie Przyjaciół i Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej.