Świąteczna Akcja Pamięci o lokalnych BOHATERACH WOLNOŚCI

W imieniu Dyrekcji i całej społeczności I LO uczniowie klasy 1d wraz z przedstawicielami Szkolnego Klubu Historycznego im. AK i pod opieką wychowawcy, p. Magdaleny Bobro, odwiedzili lokalnych bohaterów naszej wolności, by złożyć Im najserdeczniejsze życzenia bożnarodzeniowe oraz przekazać przygotowane przez uczniów wypieki świąteczne. Bohaterowie-seniorzy, uczestnicy walk o wolność, a także wytrwali strażnicy pamięci o tych, którzy oddali swe życie, byśmy mogli żyć w wolnej Polsce, są absolwentami naszego liceum, bądź szkoły powszechnej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Jedną z nich jest Pani MARIA PIETRACHA, emerytowana nauczycielka, córka naszej lokalnej poetki – Marii Kozaczkowej, patronki Biblioteki Miejskiej. Pani Maria Pietracha jest przedstawicielką Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Okręg Tarnów oraz Prezeską Światowego Związku Żołnierzy AK – Koło Szczucin. Pani Maria, jak również kombatanci z tej organizacji nie ustają w wysiłkach, by przekazywać młodszym pokoleniom dziedzictwo wartości, o które walczyli. Pragną, aby pamięć o ich czynach była utrwalana w społeczeństwie.

Nasze życzenia, słodkości i serdeczności powędrują także do Pana GENERAŁA ZDZISŁAWA BASZAKA ps. „Pirat”, który w lipcu 2021 r. obchodził swe 101 (!) urodziny. Pochodzi z Woli Gręboszowskiej, był związany z Dąbrową Tarnowską, ale od lat mieszka w Tarnowie. Pan Generał jest żywą legendą – był żołnierzem 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej, oficerem Armii Krajowej, jest ostatnim żyjącym uczestnikiem bitwy pod Pszczyną, jak również najbardziej spektakularnej akcji przerzutowej Polskiego Państwa Podziemnego, tj. „Mostu III”. Nigdy nie szczędził sił, by popularyzować historię Armii Krajowej oraz założył i jest Honorowym Prezesem Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy AK. Wspomniane wydarzenia są kamieniami milowymi w niezwykle bogatym życiorysie Dostojnego Jubilata i stanowią przykład prawdziwego patriotyzmu.