Lekcja w kinie

W dniu 14.11.2022 r. uczniowie z klas: I c, II c, III a oraz III b pod opieką p. Barbary Golemo i p. Jolanty Borsy wzięli udział w “Lekcji w kinie” organizowanej przez Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina. Temat lekcji brzmiał: “Kino jako narzędzie manipulacji”. W ramach spotkania uczniowie wysłuchali wykładu na temat technik manipulacji, poznali charakterystykę przekazu manipulacyjnego, dowiedzieli się, jaki wpływ na kino miała propaganda nazistowska i sowiecka. Na podstawie fragmentów różnych filmów zobaczyli, jak wygląda stereotypowe przedstawienie postaw i narodów w amerykańskim filmie gatunkowym oraz jak mogą nami manipulować stereotypowe uogólnienia i zniekształcenia przekazu. Po wykładzie nastąpiła emisja filmu amerykańskiego “Brudna gra” opartego na faktach. Ekranizacja dotyczyła wojny w Iraku i niosła przesłanie, że pierwszą ofiarą wojny jest zawsze prawda.
Lekcja odbyła się w Auli Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie. Tego typu zajęcia łączą edukację i rozrywkę oraz twórczo aktywizują uczniów. Na pewno skorzystamy jeszcze z takich innowacyjnych propozycji.