Search
Close this search box.

Nietypowe obchody 102. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

Tegoroczne świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości było inne niż zazwyczaj. Nie było uroczystej akademii, nie było wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, uczniowie nie usłyszeli komendy: „Baczność! Sztandar szkoły wprowadzić! Do Hymnu!”

Młodzież naszego liceum upamiętniła Święto Niepodległości kilkoma inicjatywami. Po pierwsze, podjęła wyzwanie wspólnego śpiewania Hymnu Polski, co w dobie nauczania zdalnego nie jest łatwe. Po wtóre, wzięła udział w pisaniu I Ogólnopolskiego Dyktanda na Święto Niepodległości.  Po trzecie nakręciła i zmontowała dwa spoty niepodległościowe.  Uczniowie opowiedzieli, czym dla nich jest niepodległość i wolność, a także pięknie wyrecytowali „Gawędę o miłości ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej. Filmy dostępne są na profilu Facebookowym szkoły (montażem filmu zajęła się uczennica klasy trzeciej Oliwia Trójniak, a oprawą muzyczna Mikołaj Sak z klasy drugiej).

link do filmu:  https://www.facebook.com/lodabrowatarnowska/videos/382670346521090

link do poezji:  https://www.facebook.com/lodabrowatarnowska/videos/2059335167529771

Ostatnią inicjatywą było zorganizowanie debaty oksfordzkiej, którą uczniowie przeprowadzili online na platformie Microsoft Teams. Młodzież debatowała nad tezą: Warto poświęcać się dla Ojczyzny.

Skład drużyn:

PROPOZYCJA:

Pierwszy Mówca – Martyna Minorczyk
Drugi mówca – Nikoletta Saletnik

Trzeci mówca  – Aleksandra Wąż
Czwarty mówca – Karolina Sroga

 

OPOZYCJA:

Pierwszy Mówca – Kinga Saładyga
Drugi mówca – Kinga Leżoń

Trzeci mówca  – Mikołaj Sak
Czwarty mówca –  Natalia Wojtas

Spotkanie poprowadziła Natalia Świąder jako marszałek debaty, a w rolę sekretarza wcielił się Patryk Pikul. Uczniów do tego przedsięwzięcia przygotowała pani Agnieszka Ruta.

Debatę oceniała zacna Łoża Mędrców, w skład której weszli: Starosta Powiatu Dąbrowskiego Pan Lesław Wieczorek, ks. dr hab. Robert Biel- Prezes Fundacji CORDARE,  Dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury Pan Paweł Chojnowski oraz Pan Dawid Bysiek, absolwent naszego liceum i uczestnik wielu debat oksfordzkich. Debacie przysłuchiwali się również Wicestarosta Powiatu Dąbrowskiego Pan Krzysztof Bryk oraz Pani Wicedyrektor Anna Janczak. Spotkanie otworzył Dyrektor Szkoły Pan Michał Wolak, a następnie uczniowie rozpoczęli walkę na argumenty. Mówcy kolejno starali się pokazać swoją interpretację tezy, stosowali liczne zabiegi retoryczne i erudycyjne. Dbali o kulturę języka i o precyzyjność przedstawiania własnego stanowiska. Odnosili się do argumentów drużyny przeciwnej, ukazując nieprawdziwość stwierdzeń oponentów.  Loża Mędrców zadecydowała, iż debatę wygrała drużyna Propozycji, najlepszym mówcą z tej drużyny została Martyna Minorczyk, a po stronie Opozycji wygrał Mikołaj Sak.

link do debaty : https://www.facebook.com/lodabrowatarnowska/videos/389758082162695

Informacje o aktualności

Przydatne Informacje

Adres szkoły

Piłsudskiego 44, 33-200 Dąbrowa Tarnowska

Dane kontaktowe

0-14 642-23-94 1lo.dabrowa@gmail.com

Regulamin rekrutacji

Dokumenty rekrutacyjne

Rekrutacja online

Skip to content