Jubileusz 100-lecia szkoły

Jubileusz 100-lecia
I Liceum Ogólnokształcącego
w Dąbrowie Tarnowskiej

W tym roku  I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej obchodzi 100-lecie swojego istnienia. Nasza szkoła odgrywa na terenie Powiśla Dąbrowskiego znaczącą rolę, wpływa na budowanie tożsamości lokalnej, kultywowanie tradycji. Rocznica utworzenia  I LO jest dobrą okazją do przypomnienia tych ludzi, którzy na początku narodzin naszej niepodległej Ojczyzny podjęli tak ważną dla Ziemi Dąbrowskiej decyzję. Założyciele Gimnazjum byli aktywnymi społecznikami, którzy działając w Powiatowym Komitecie Narodowym, pracowali na rzecz Legionów  J. Piłsudskiego. Nasze liceum przez lata wychowało i wykształciło całe pokolenia absolwentów, którzy poświęcili się pracy na rzecz Polski, świata  i  Kościoła.

Główna uroczystość jubileuszowa zaplanowana jest na 23 października 2021 r., w jej trakcie spotkają się ze sobą różne roczniki absolwentów szkoły oraz zaproszeni goście (szczegółowy program obchodów wkrótce).

Aby uczcić 100-lecie liceum, zaplanowaliśmy szereg wydarzeń kulturalnych, większość z nich będzie transmitowana w mediach społecznościowych:

Panel dyskusyjny „Edukacja kiedyś, dziś i jutro”

15 czerwca w DDK odbył się panel dyskusyjny „Edukacja kiedyś, dziś i jutro”, który zorganizowany został w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej. W rozmowach wzięli udział specjaliści z różnych dziedzin:

Barbara Irla – emerytowany nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Tarnowskiej.

Bogusława Molak – dyrektor Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej,

Ewelina Mitera – filolog romański, wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie,

Artur Krawczyk  – przedstawiciel Małopolskiego Laboratorium Edukacji Cyfrowej Humine, dyrektor projektów cyfrowych, członek zarządu Stowarzyszenia Miasta w Internecie,

Dawid Bysiek – absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Tarnowskiej

oraz zaproszeni goście: przedstawiciele lokalnych władz, dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu dąbrowskiego, nauczyciele, emerytowani pedagodzy, uczniowie oraz absolwenci szkoły.

Panel otworzył dyrektor szkoły pan Michał Wolak, który zwrócił uwagę na fakt, że dąbrowskie liceum przez lata wykształciło wiele pokoleń młodzieży i na stałe wpisało się w historię regionu. Przytoczył również słowa Sydneya J. Harrisa: „Celem szkoły jest przekształcenie luster w okna”, do których odwoływali się prelegenci. Rozmawiano między innymi o roli nowoczesnych technologii w edukacji oraz ich wpływie na proces uczenia się. Dyskutowano także o kompetencjach kluczowych, modelu absolwenta. Eksperci zastanawiali się, co jest kluczem do udanych relacji uczeń-nauczyciel, a na koniec próbowali odpowiedzieć na pytanie, dokąd powinna zmierzać współczesna edukacja.

Spotkanie było niezwykle owocne i przebiegało w przyjemnej atmosferze, można było usłyszeć wiele merytorycznych opinii, a także pięknych wspomnień związanych z dąbrowskim liceum.

Celem panelu było podzielenie się doświadczeniami, wymiana uwag, spostrzeżeń na temat współczesnej edukacji. Jak podkreślał prowadzący debatę Janusz Lech, nauka jest kluczowa dla naszego samorozwoju, a głód wiedzy powinien ciągle nam towarzyszyć. Ważną refleksją płynącą ze spotkania było to, żeby pamiętać o dobrych relacjach, szacunku i empatii, ponieważ żadne technologie nie zastąpią drugiego człowieka, a to właśnie człowiek jest najważniejszy w procesie nauczania.

Panel zorganizowano we współpracy z Dąbrowskim Domem Kultury, koordynatorami były Anna Janczak, Agnieszka Ruta, Wioletta Górowska-Kmieć i Katarzyna Leżoń-Tabor. Patronat honorowy objęło Ministerstwo Edukacji i Nauki. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Gala jubileuszowa - 23 października 2021 r.

Dyrekcja wraz z Gronem Pedagogicznym I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej zapraszają serdecznie na galę jubileuszową z okazji 100-lecia szkoły, która odbędzie się 23 października 2021 r.

Program uroczystości:

22.10.2021 r.  – godz. 11.00 – upamiętnienie zmarłych założycieli szkoły, nauczycieli, wychowawców – złożenie kwiatów, zniczy na cmentarzu

23.10.2021 r.

10.00 – Msza Święta w kościele pw. NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej

12.00 – uroczysta gala w budynku szkoły:

• odsłonięcie tablicy jubileuszowej
  • wręczenie sztandaru
  • akademia
  • okolicznościowe przemówienia
  • poczęstunek
  • zwiedzanie szkoły, izby pamięci, wystawy okolicznościowej
  • wpisy do księgi pamiątkowej
  • spotkania absolwentów

18.00 – Bal Jubileuszowy

Patronat honorowy

Patronat honorowy nad uroczystością objął Minister Edukacji i Nauki.

Patronatem medialnym jubileusz objęli:

TVP 3 Kraków, radio RDN, Telewizja Tarnowska.tv, e-Kurier Dąbrowski.