Świąteczna akcja pamięci o lokalnych BOHATERACH WOLNOŚCI

W imieniu całej społeczności szkoły, Dyrekcja I LO wraz ze Szkolnym Klubem im. Armii Krajowej oraz Klubem Wolontariatu, przesłała życzenia świąteczne lokalnym bohaterom naszej wolności. Bohaterowie-seniorzy, uczestnicy walk o wolność, a także wytrwali strażnicy pamięci o tych, którzy oddali swe życie, byśmy mogli żyć w wolnej Polsce, są absolwentami naszego liceum, bądź szkoły powszechnej w Dąbrowie Tarnowskiej. Najserdeczniejsze życzenia powędrowały do Pani MARII PIETRACHY, emerytowanej nauczycielki, córki naszej lokalnej poetki – Marii Kozaczkowej, patronki Biblioteki Miejskiej. Pani Maria Pietracha jest przedstawicielką Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Okręg Tarnów oraz Prezeską Światowego Związku Żołnierzy AK – Koło Szczucin. Pani Maria, jak również kombatanci z tej organizacji nie ustają w wysiłkach, by przekazywać młodszym pokoleniom dziedzictwo wartości, o które walczyli. Pragną, aby pamięć o ich czynach była utrwalana w społeczeństwie. Pani Maria często przytacza słowa Pana Pułkownika Zdzisława Baszaka, z którym współpracuje: „Równocześnie zwracam się do Was, Szanowni Państwo, do Ciebie, Droga Młodzieży, abyście poszerzając krąg swej wiedzy historycznej, nie zapomnieli nigdy jak kochać swój kraj i jak czcić tych wszystkich, którzy w niekłamany i nie oszukańczy sposób, umieli się Ojczyźnie przysłużyć.” Pan PUŁKOWNIK ZDZISŁAW BASZAK ps. „Pirat”, który w lipcu 2020 r. obchodził swe 100 (!) urodziny, pochodzi z Woli Gręboszowskiej, był związany z Dąbrową Tarnowską, ale od lat mieszka w Tarnowie. Pan Pułkownik jest żywą legendą – był żołnierzem 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej, oficerem Armii Krajowej, jest ostatnim żyjącym uczestnikiem bitwy pod Pszczyną, jak również najbardziej spektakularnej akcji przerzutowej Polskiego Państwa Podziemnego, tj. „Mostu III”. Nigdy nie szczędził sił, by popularyzować historię Armii Krajowej oraz założył i jest Honorowym Prezesem Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy AK. Wspomniane wydarzenia są kamieniami milowymi w niezwykle bogatym życiorysie Dostojnego Jubilata i stanowią przykład prawdziwego patriotyzmu. Osobą, która zajmuje w naszej zbiorowej pamięci miejsce szczególne, jest dąbrowianin – Pan MIECZYSŁAW ŚLISKI, którego wuj – post. PP Zygmunt Śliski, został zamordowany przez NKWD 80 lat temu w Twerze strzałem w tył głowy. Pan Mieczysław do dziś pamięta, jak będąc małym dzieckiem, otrzymał ostatni list od wuja wysłany z Wojsławic i datowany na 16 sierpnia 1939 roku, w którym przesyłał ucałowania dla dwuletniego wówczas Miecia. Dziś pan Mieczysław przechowuje pamięć o nim i jego dwóch braciach, którzy służyli ojczyźnie. Pan Mieczysław jest wiceprezesem tarnowskiego Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katyńskich. Ofiary Katynia to ich dziadowie, ojcowie, wujowie, przyjaciele. „Staram się pokazywać, że nas coraz mniej jest i jesteśmy coraz starsi. My, starzy, którzyśmy żyli, gdy tamci byli mordowani, dotąd żyjemy i musimy się starać o upamiętnienie tego mordu na narodzie polskim” – podkreśla pan Mieczysław. To, że dziś żyjemy w wolnym kraju i możemy radośnie świętować Boże Narodzenie, zawdzięczamy w dużej mierze tym, którzy takiej szansy nie mieli. Należy im się nasza pamięć, będąca pomnikiem wdzięczności.