Search
Close this search box.

Święto Patrona Szkoły Tadeusza Kościuszki

Marzec to bardzo ważny miesiąc dla społeczności I LO, ponieważ obchodzimy wtedy Święto Patrona Szkoły Tadeusza Kościuszki.

24 marca 1794 r. Tadeusz Kościuszko na krakowskim rynku uroczyście przysiągł, że będzie walczyć o wolność i niepodległość Ojczyzny. Tym uroczystym aktem zainicjował insurekcję.  A czasy były tragiczne: w 1794 r.  Polska była po dwóch rozbiorach. Tadeusz Kościuszko, bohater wojny z Rosją i bojownik o wolność Stanów Zjednoczonych Ameryki, postanowił wskrzesić ducha naszej Ojczyzny, zapalić w niej iskrę wolności i samostanowienia. Niestety, powstanie kościuszkowskie poniosło klęskę. W 1795 roku doszło do III rozbioru. Polska zniknęła z mapy Europy na 123 lata.

Co roku Święto Patrona Szkoły było jedną z najważniejszych uroczystości, niestety reżim sanitarny związany ze stanem epidemicznym w kraju nie pozwolił nam na zebranie się i uczczenie pamięci naszego bohatera. Obchody tego dnia zostały przeniesione do wirtualnej rzeczywistości. Na internetowej stronie szkoły i fanpage’ach I LO oraz Biblioteki I LO opublikowano posty o naszym patronie. Przy wykorzystaniu aplikacji SpeakPic została odtworzona przysięga Naczelnika na Rynku w Krakowie. Przygotowano również wystawę, na której znalazły się pozycje przedstawiające życie i działalność naszego patrona. Na platformie Microsoft Teams przeprowadzono Szkolny Konkurs Historyczny „Tadeusz Kościuszko – Patron Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Tarnowskiej”. Test on-line uwzględnił najważniejsze fakty, daty i wydarzenia związane z biografią i dokonaniami T. Kościuszki, aby wśród młodego pokolenie popularyzować wiedzę na jego temat.

Informacje o aktualności

Przydatne Informacje

Adres szkoły

Piłsudskiego 44, 33-200 Dąbrowa Tarnowska

Dane kontaktowe

0-14 642-23-94 1lo.dabrowa@gmail.com

Regulamin rekrutacji

Dokumenty rekrutacyjne

Rekrutacja online

Skip to content