Search
Close this search box.

Spotkanie z naszą absolwentką Panią Marią Pietrachą

‘PIEŚŃ GALILEJSKA W POLSCE JEST OTWARTA,

ŻYCIE WCIĄŻ NOWE DOPISUJE SŁOWA…’

/Iwa Korsak-Sabuda, „Tym, co polegli…”/

W piątek, 16 kwietnia 2021 r., odbyło się w naszej szkole niecodzienne wydarzenie wpisujące się w cykl spotkań z wybitnymi absolwentami I Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Tarnowskiej. Spotkanie, mimo iż wirtualne, odbywało się w atmosferze dobrego ducha edukacji międzypokoleniowej, w obecności niemal 80-osobowego audytorium. Budowanie mostów integracji pomiędzy wcześniejszymi i aktualnymi wychowankami jest naszą codzienną powinnością etyczną, mającą szczególny wymiar aktualnie, gdy świętujemy 100-lecie istnienia szkoły.

Naszym gościem była Panią Maria Pietracha – absolwentka naszego liceum, emerytowana nauczycielka, córka lokalnej poetki, Marii Kozaczkowej, patronki Biblioteki Miejskiej. Pani Maria Pietracha jest przedstawicielką Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Okręg Tarnów oraz Prezeską Światowego Związku Żołnierzy AK – Koło Szczucin, jak również wieloletnią przyjaciółką Pana płk Zdzisława Baszaka, który w ubiegłym roku obchodził swe setne urodziny i jest żywą legendą. Nasz gość, mimo ogromnej wiedzy, jest osobą niezwykle skromną. Ceni etos twórczej, skrupulatnej pracy, czemu jest wierna w swoim życiu. Przekonaliśmy się o tym podczas spotkania, zarówno w pierwszej części poświęconej wspomnieniom o Katyniu, jak i w drugiej, gdy Pani Maria przedstawiała założenia do gry miejskiej związanej ze strategicznymi miejscami wojennej Dąbrowy, którą – mamy nadzieję – uda nam się zrealizować w najbliższej przyszłości.

Spotkanie historyczno-patriotyczne otworzyła – wykonana przez uczennicę naszej szkoły – pieśń „Sen o Katyniu”. Następnie Pani Maria została poproszona o komentarz – czym był i czym jest Katyń w świadomości zbiorowej i indywidualnej.

Kolejny punkt programu obejmował cykl wspomnień związanych z wojenną Dąbrową, osobami, miejscami, wydarzeniami, które są lub dopiero staną się bliskie naszym sercom. Pani Maria zaprezentowała m.in. jedną z najpiękniejszych postaci kobiecych, która zapisała się trwale w historii Dąbrowy Tarnowskiej. Stefania Hanausek, bo o niej mowa, podjęła pracę sekretarki w budynku I LO, który w czasie wojny był siedzibą niemieckiego Landkomisarza. Stefania uratowała przed aresztowaniem i śmiercią wiele osób, w tym płk Baszaka, który w 1944 r. dowodził Akcją III Most (link do artykułu: https://www.it.tarnow.pl/atrakcje/tarnow/ciekawostki/taka-jest-historia/oni-ocalili-londyn-akcja-iii-most/). Akcja ta odmieniła losy II wojny światowej. Stefania natomiast, zadenuncjowana przez „przyjaciółkę”, została aresztowana i rozstrzelana w 1941 r. (link do biogramu Stefanii:

https://kpbc.umk.pl/Content/182538/PDF/Hanausek_Stefania_2025_WSK.pdf). O Stefanii jeszcze usłyszymy i żywimy głębokie przekonanie, że pewnego dnia zostanie zaliczona w poczet świętych.

Wyjątkowe, tak jak nasz gość, były wplecione w narrację wspomnienia z domu rodzinnego oraz z lat młodości związanych z I LO. Spotkanie obfitowało w wiele wzruszeń, aż do ostatniej chwili, gdy Pan Dyrektor nadał Pani Marii tytuł Honorowego Absolwenta I Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Tarnowskiej.

Uczniowie podziękowali Pani Marii za lekcję patriotyzmu i wyrazili chęć uczestniczenia w kolejnych spotkaniach, które będą odbywać się twarzą w twarz, na co z wielką niecierpliwością czekamy.

Informacje o aktualności

Przydatne Informacje

Adres szkoły

Piłsudskiego 44, 33-200 Dąbrowa Tarnowska

Dane kontaktowe

0-14 642-23-94 1lo.dabrowa@gmail.com

Regulamin rekrutacji

Dokumenty rekrutacyjne

Rekrutacja online

Skip to content