Search
Close this search box.

Panel dyskusyjny „Edukacja kiedyś, dziś i jutro”

15 czerwca w DDK odbył się panel dyskusyjny „Edukacja kiedyś, dziś i jutro”, który zorganizowany został w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej. W rozmowach wzięli udział specjaliści z różnych dziedzin:

Barbara Irla – emerytowany nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Tarnowskiej.

Bogusława Molak – dyrektor Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej,

Ewelina Mitera – filolog romański, wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie,

Artur Krawczyk  – przedstawiciel Małopolskiego Laboratorium Edukacji Cyfrowej Humine, dyrektor projektów cyfrowych, członek zarządu Stowarzyszenia Miasta w Internecie,

Dawid Bysiek – absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Tarnowskiej

oraz zaproszeni goście: przedstawiciele lokalnych władz, dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu dąbrowskiego, nauczyciele, emerytowani pedagodzy, uczniowie oraz absolwenci szkoły.

Panel otworzył dyrektor szkoły pan Michał Wolak, który zwrócił uwagę na fakt, że dąbrowskie liceum przez lata wykształciło wiele pokoleń młodzieży i na stałe wpisało się w historię regionu. Przytoczył również słowa Sydneya J. Harrisa: „Celem szkoły jest przekształcenie luster w okna”, do których odwoływali się prelegenci. Rozmawiano między innymi o roli nowoczesnych technologii w edukacji oraz ich wpływie na proces uczenia się. Dyskutowano także o kompetencjach kluczowych, modelu absolwenta. Eksperci zastanawiali się, co jest kluczem do udanych relacji uczeń-nauczyciel, a na koniec próbowali odpowiedzieć na pytanie, dokąd powinna zmierzać współczesna edukacja.

Spotkanie było niezwykle owocne i przebiegało w przyjemnej atmosferze, można było usłyszeć wiele merytorycznych opinii, a także pięknych wspomnień związanych z dąbrowskim liceum.

Celem panelu było podzielenie się doświadczeniami, wymiana uwag, spostrzeżeń na temat współczesnej edukacji. Jak podkreślał prowadzący debatę Janusz Lech, nauka jest kluczowa dla naszego samorozwoju, a głód wiedzy powinien ciągle nam towarzyszyć. Ważną refleksją płynącą ze spotkania było to, żeby pamiętać o dobrych relacjach, szacunku i empatii, ponieważ żadne technologie nie zastąpią drugiego człowieka, a to właśnie człowiek jest najważniejszy w procesie nauczania.

Panel zorganizowano we współpracy z Dąbrowskim Domem Kultury, koordynatorami były Anna Janczak, Agnieszka Ruta, Wioletta Górowska-Kmieć i Katarzyna Leżoń-Tabor. Patronat honorowy objęło Ministerstwo Edukacji i Nauki. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Zapraszamy do relacji medialnej z wydarzenia. 

Informacje o aktualności

Przydatne Informacje

Adres szkoły

Piłsudskiego 44, 33-200 Dąbrowa Tarnowska

Dane kontaktowe

0-14 642-23-94 1lo.dabrowa@gmail.com

Regulamin rekrutacji

Dokumenty rekrutacyjne

Rekrutacja online

Skip to content