„A jeśli komu droga otwarta do nieba, / Tym, co służą Ojczyźnie.”
Jan Kochanowski / Pieśni, Księgi wtóre – Pieśń XII
Delegacja I LO wraz z Panią Marią Pietrachą – Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK – Koło Szczucin, złożyła życzenia płk Zdzisłąwowi Baszakowi ps. „Pirat” z okazji 101 urodzin. Płk Baszak obchodził swe urodziny 8 lipca, ale ze względu na to, iż przekazywał ufundowany przez siebie sztandar Szkole Branżowej I Stopnia im. 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej, przyjął nas następnego dnia, 9 lipca.
Płk Baszak uczęszczał, choć krótko, do ówczesnego Gimnazjum, które mieściło się w budynku I LO. Jego buntownicza natura, zdolności przywódcze, a także spryt i szczęście, pozwoliły mu wiele razy uniknąć pewnej śmierci z rąk okupanta. Na przełomie września i października 1939 r. wstąpił do nowo powstającej Służby Zwycięstwu Polski (SZP – zaczątku Polskiego Państwa Podziemnego). Przyjął pseudonim „Pirat” i w listopadzie 1939 r. (w wieku zaledwie 19 lat) rozpoczął organizowanie obwodu SZP Dąbrowa Tarnowska. Był wielkim zagrożeniem dla niemieckiego okupanta. Przeprowadził wiele brawurowych akcji sabotażowo-dywersyjnych (m.in. przejęcia magazynu broni w Woli Rogowskiej i Przybysławicach, rozbrojenia Niemców ze Stüzpunktu w Demblinie), ekspropriacyjnych (m.in. akcje o kryptonimach „Cukier” i „Węgiel”), likwidacyjnych i represyjnych. Te ostatnie miały na celu utrzymanie karności lokalnej społeczności oraz „czyszczenie terenu” z konfidentów, bandytów i szmalcowników. Stawiane przez „Pirata” zadania, mimo iż niekiedy ryzykowne, zawsze były dopracowane i „opatrzone” szczęściem. Wspomina: „podczas żadnej akcji, nie straciłem nikogo – zero. Droga dowódcy to przede wszystkim myślenie”.
Najbardziej rozpoznawalną akcją dąbrowskiej konspiracji, a w której mocno zaznaczyła się postać „Pirata”, była dramatyczna operacja „III Most”. Miała ona na celu przetransportowanie do alianckiej bazy w Anglii elementów tajnej niemieckiej broni V2 oraz ważnych postaci politycznych i wojskowych emigracji oraz Polskiego Państwa Podziemnego (m.in. Tomasza Arciszewskiego – Prezesa Rady Ministrów 1944-1947). Żołnierze AK tą akcja nie tylko ocalili Londyn i wyspy brytyjskie przed zniszczeniem – oni odmienili losy wojny, są bohaterami naszej wolności!