Search
Close this search box.

Wspólna wyprawa młodzieży z 4 szkół ponadpodstawowych powiatu dąbrowskiego do sejmu RP

24 listopada 2021 r. młodzież z czterech szkół ponadpodstawowych powiatu dąbrowskiego:

I LO im. T. Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej, Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie, Zespołu Szkół im. W. S. Reymonta w Brniu oraz Zespołu Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej wraz z opiekunami: Panią Dyrektor PCEiKZ – Magdaleną Mach-Surowiec, dr Magdaleną Bobro z I LO, Panem Dyrektorem ZS w Brniu – Jarosławem Boryczką oraz Prezesem dąbrowskiej Drużyny Polowej „Sokoła” – Panem Rafałem Szydłowskim, gościła w Warszawie na zaproszenie Posła na Sejm RP ziemi dąbrowskiej, Pana Wiesława Krajewskiego.

Zanim dotarliśmy do głównego celu naszej wyprawy, czyli Sejmu RP, odwiedziliśmy MUZEUM ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH I WIĘŹNIÓW POLITYCZNYCH PRL na ulicy Rakowieckiej 37. Miejsce okryte złą sławą, miejsce tortur i śmierci, miejsce, w którym władze komunistyczne przetrzymywały i mordowały najważniejsze postacie powojennego podziemia niepodległościowego m.in. gen. A. Fieldorfa ps. „Nil”, rtm. W. Pileckiego ps. „Witold”, ppłk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Jednocześnie miejsce, gdzie pomimo upodlenia, triumfowała wierność wartościom Bóg – Honor – Ojczyzna, za które płacono życiem.

Z Muzeum przemieściliśmy się do gmachu SEJMU RP, w którym zwiedziliśmy podziemia oraz Salę Plenarną, a także wysłuchaliśmy wykładu o historii polskiego parlamentaryzmu. Następnie zjedliśmy smaczny obiad w Restauracji Sejmowej i ruszyliśmy do KRÓLEWSKIEGO OGRODU ŚWIATŁA będącego częścią PAŁACU KRÓLA JANA III w WILANOWIE. Ogród mieniący się setkami ciepłych świateł, jego świetliste tunele, rozkwitające światłem drzewka pomarańczowe, czy karuzela świetlna w iście królewskim stylu, absolutnie urzekł nas swym pięknem.

DZIĘKUJEMY Panu Posłowi Wiesławowi Krajewskiemu, który był inicjatorem i fundatorem tego wspaniałego wydarzenia integrującego zarówno młodzież, jak i nauczycieli oraz za towarzyszenie nam w nieprzeciętnych warsztatach historyczno-patriotycznych.

Informacje o aktualności

Przydatne Informacje

Adres szkoły

Piłsudskiego 44, 33-200 Dąbrowa Tarnowska

Dane kontaktowe

0-14 642-23-94 1lo.dabrowa@gmail.com

Regulamin rekrutacji

Dokumenty rekrutacyjne

Rekrutacja online

Skip to content