W 80 rocznicę powstania Armii Krajowej

„Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość, i nie chce ludzi wielkich, kończy się.”

Prymas Stefan Wyszyński

Delegacja I LO wzięła udział w obchodach 80. rocznicy powstania Armii Krajowej. Uroczystości zorganizowane przez Klub Historyczny im. AK przy Szkole Podstawowej w Szczucinie odbyły się 27 lutego 2022 r. – w przesuniętym z 14 lutego terminie – ze względu na sytuację epidemiczną.

W Kościele Parafialnym pw. św. Marii Magdaleny odprawiona została Msza Święta w intencji żołnierzy Armii Krajowej oraz pokoju na świecie, odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chórów Clave de sol oraz Unisono pod dyrekcją Pani Ilony Mach, a także wykład Pana dr Marka Jachyma na temat lokalnych działań AK na Powiślu Dąbrowskim. Następnie, przed Kwaterą Pamięci Narodowej, złożone zostały wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni do budynku Kana na zwiedzanie wystawy okolicznościowej pt. „Historia Armii Krajowej” oraz prywatnych zbiorów członka Klubu Historycznego AK, Pana Aleksandra Buchańca.

Uroczystości towarzyszył podniosły nastrój, mimo niezwykle trudnej sytuacji geo-politycznej panującej na Ukrainie, z którą się w pełni solidaryzujemy.