Search
Close this search box.

Wycieczka młodzieży ILO do Krakowa

8 marca 2022 uczniowie z klasy III e i III a wraz z p. Barbarą Golemo i Lucyną Wardzałą udali się do Krakowa.

Pogoda nam sprzyjała, humory dopisywały, już w czasie podróży poznaliśmy ciekawy repertuar naszego autobusowego zespołu muzycznego.

Najpierw byliśmy na Wawelu, oglądaliśmy dziedziniec, krużganki, odwiedziliśmy w Katedrze Królewskiej kryptę Marszałka Józefa Piłsudskiego i pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich.

W kościele pw. św. Franciszka z Asyżu przy krakowskim klasztorze franciszkanów zobaczyliśmy witraż Stanisława Wyspiańskiego „Stań się! (Bóg Ojciec)”.

Kolejnym naszym celem było Muzeum Narodowe w Sukiennicach – Wystawa XIX wiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. Mieliśmy okazję zobaczyć znane nam z podręczników obrazy, jak również wystawę prezentującą twórczość graficzną Joachima Lelewela, wpisującą się w obchodzony w 2022 roku Rok Romantyzmu. Zasłużony Polak, powszechnie znany jako historyk, profesor uniwersytetów w Wilnie i Warszawie, polityk okresu powstania listopadowego oraz działacz emigracyjny, stworzył również pionierskie publikacje z dziedziny historii polskiej i powszechnej, dziejów piśmiennictwa i księgarstwa w Polsce oraz historii kartografii i numizmatyki starożytnej i średniowiecznej.

Następnym punktem naszego zwiedzania było Muzeum Książąt Czartoryskich. Stała ekspozycja w Pałacu prezentuje najcenniejszą w Polsce i Europie kolekcję sztuki. Mieliśmy sposobność obejrzeć nie tylko arcydzieła światowego malarstwa jak Dama z gronostajem Leonarda da Vinci czy Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna, ale także dzieła z dziedziny malarstwa, rzeźby, rzemiosła, militariów czy sztuki użytkowej.

Do pełnej satysfakcji brakowało nam jeszcze hamburgera z frytkami i “małego co nieco”, ale to też udało nam się zrealizować.

Informacje o aktualności

Przydatne Informacje

Adres szkoły

Piłsudskiego 44, 33-200 Dąbrowa Tarnowska

Dane kontaktowe

0-14 642-23-94 1lo.dabrowa@gmail.com

Regulamin rekrutacji

Dokumenty rekrutacyjne

Rekrutacja online

Skip to content