Search
Close this search box.

Podsumowanie projektu Polsko-Węgierskiego „Czas na Polskę, mój bratanku”

Koniec września 2022 r. zamknął projekt polsko-węgierski „Czas na Polskę, mój bratanku”. Przed przybyciem naszych gości z Węgier do Polski odbywały się zajęcia przygotowujące młodzież do spotkania . Były to warsztaty z literatury, historii, kultury, muzyki, kulinariów obu krajów, a także konwersatoria doskonalące komunikację w języku angielskim.

Od 7 do 12 czerwca 2022 r., w ramach wymiany międzynarodowej, społeczność I LO gościła w Dąbrowie Tarnowskiej nauczycieli i uczniów z Węgier. Spotkaliśmy się ponownie po ubiegłorocznym projekcie, który miał miejsce na Węgrzech. Wspólną przygodę w Polsce rozpoczęło nieformalne powitanie w formie grill party.

8 czerwca 2022 r. Dyrekcja I LO, Pan Wicestarosta, Krzysztof Bryk oraz Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół i Absolwentów I LO, Pani Izabela Jaroń – Romanowska powitali naszych gości z Węgier, życząc mnóstwa wrażeń i cudownego pobytu w Polsce. Po zaprezentowanej mustrze klas mundurowych oraz pokazie tanecznym zespołu cheerleaders młodzież została oprowadzona po budynku szkoły. Następnym punktem programu było zwiedzanie Ośrodka Spotkania Kultur, a później warsztaty artystyczne w Zalipiu i Zespole Dworsko-Pałacowym w Brniu.

Tematem przewodnim kolejnego dnia były wspólne tańce narodowe, podróż śladami gen. J. Bema w Tarnowie oraz zajęcia kulinarne w siedzibie Koła Gospodyń Wiejskich w Smęgorzowie.

Gdyby nie było Rzymu, tedy by Kraków był Rzymem – głosi polskie przysłowie. Nie ma w tym dużej przesady (odzywa się duch patrioty), gdyż Stare Miasto z Sukiennicami, Bazyliką Mariacką, pomnikiem wieszcza narodowego – Adama Mickiewicza,  Zamkiem na Wawelu, Apartamentami i Ogrodami Królewskimi, legendami, urokliwymi bryczkami, tysiącem rozmaitych kolorów, smaków i zapachów… niezmiennie zachwyca – i nas, Polaków, i naszych gości. Wspólna wyprawa w TO miejsce, to niezwykła przygoda.

W ostatnim dniu pobytu naszych gości z Węgier, w dniu 11 czerwca 2022 r., odbyła się wyprawa do Kopalni Soli w Wieliczce, która – obok Wawelu – jest najbardziej rozpoznawalnym na świecie polskim produktem turystycznym.

Szkoda, że czas tak szybko płynie i znów trzeba było powiedzieć: „Żegnajcie…”. Nie tracimy jednak nadziei, że zawiązane przyjaźnie trwać będą mimo upływających lat, a kto wie… może wkrótce ponownie się zobaczymy.

Udział w projekcie był doskonałą okazją, by poznać bogactwo kulturowe obu krajów – Polski i Węgier, nawiązać nowe przyjaźnie, ubogacić się duchowo i wymienić doświadczeniami. To był czas pełen niezapomnianych wrażeń i zdobywania wiedzy w niekonwencjonalny sposób. BYŁO WSPANIALE!

Informacje o aktualności

Przydatne Informacje

Adres szkoły

Piłsudskiego 44, 33-200 Dąbrowa Tarnowska

Dane kontaktowe

0-14 642-23-94 1lo.dabrowa@gmail.com

Regulamin rekrutacji

Dokumenty rekrutacyjne

Rekrutacja online

Skip to content