Search
Close this search box.

PoznajeMY Polskę. Trzydniowa wycieczka klas I i II do Warszawy.

W dniach 26-28 października 2022 r. uczniowie klas I i II wraz z wychowawcami wyruszyli do Warszawy. Swą przygodę rozpoczęli od obserwacji zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, by odbyć spacer Krakowskim Przedmieściem mijając m. in. Pałac Prezydencki i dotrzeć do Warszawskiej Starówki, która jest prawdziwą perła stolicy Polski! Zachwyca kolorowymi kamienicami i wyjątkową atmosferą wąskich uliczek. Nic dziwnego, że została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO! Odwiedzili Zamek Królewski, w którym uchwalono Konstytucję 3 Maja – pierwszą w Europie i drugą na świecie. Na Placu Zamkowym podziwiali kolumnę króla Zygmunta III Wazy, który w XVI w. przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy. Następnie – wsłuchując się w ciekawe opowieści przewodnika – dotarli do najstarszego i jednego z najbardziej urokliwych placów Warszawy, Rynku Starego Miasta z pomnikiem Syrenki, która stała się godłem i opiekunką miasta. Zobaczyli też Barbakan, dzwon na ulicy Kanonia, spacerowali się wzdłuż staromiejskich murów, jak również murów Getta Warszawskiego. Chwilę refleksji zapewnił widok Wisły z tarasu widokowego na Gnojnej Górze. Dzień bogaty w wrażenia zamknął przystanek pod pomnikiem Małego Powstańca i Muzeum Powstania Warszawskiego 1944 r.

Kolejny dzień wypełniły wizyty: w miejscach uznanych za pomniki historii – Cmentarzu Powązkowskim i Powązkach Wojskowych, a następnie w imponujących rezydencjach na Trakcie Królewskim – Łazienkach Królewskich i Pałacu króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie wraz z przepięknymi ogrodami. Niezwykłe wrażenie zrobiły na uczniach ogrody na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej (UW). Czas wolny spędzili w Złotych Tarasach w Śródmieściu Warszawy, podziwiając szklane fasady nowoczesnych wieżowców w świetle dnia, jak i po zmroku.

Ostatni dzień wyprawy minął pod znakiem patriotycznych uniesień – najpierw (na zaproszenie Pana Wiesława Krajewskiego, Posła na Sejm RP) w sercu polskiego parlamentaryzmu: budynku Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, a później w najnowocześniejszej arenie wielofunkcyjnej i jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie, czyli na PGE Narodowym – przez wielu nazywanym domem reprezentacji Polski. Nie brakło pozytywnych emocji, ochów i achów, a przez cały czas uczestnikom wycieczki towarzyszyły uroki złotej polskiej jesieni. Zmęczeni, ale szczęśliwi wracali do domu, co świadczy o dobrze wykorzystanym czasie. Polska jest piękna!

Wyjazd był dofinansowany z programu „Poznaj Polskę” 

Informacje o aktualności

Przydatne Informacje

Adres szkoły

Piłsudskiego 44, 33-200 Dąbrowa Tarnowska

Dane kontaktowe

0-14 642-23-94 1lo.dabrowa@gmail.com

Regulamin rekrutacji

Dokumenty rekrutacyjne

Rekrutacja online

Skip to content