Search
Close this search box.

I LO pamięta o lokalnych BOHATERACH WOLNOŚCI

W imieniu Dyrekcji, całej społeczności I LO i Szkolnego Klubu Historycznego im. AK zostały złożone najserdeczniejsze życzenia Bożnarodzeniowe lokalnym bohaterom naszej wolności. Bohaterowie-seniorzy, uczestnicy walk o wolność, a także wytrwali strażnicy pamięci o tych, którzy oddali swe życie, byśmy mogli żyć w wolnej Polsce, są absolwentami naszego liceum, bądź szkoły powszechnej w Dąbrowie Tarnowskiej.
Jedną z nich jest Pani MARIA PIETRACHA, emerytowana nauczycielka, córka naszej lokalnej poetki – Marii Kozaczkowej, patronki Biblioteki Miejskiej. Pani Maria Pietracha jest przedstawicielką Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Okręg Tarnów oraz Prezeską Światowego Związku Żołnierzy AK – Koło Szczucin. Pani Maria, jak również kombatanci z tej organizacji nie ustają w wysiłkach, by przekazywać młodszym pokoleniom dziedzictwo wartości, o które walczyli. Pragną, aby pamięć o ich czynach była utrwalana w społeczeństwie.
Osobą, która zajmuje w naszej zbiorowej pamięci miejsce szczególne, jest dąbrowianin – Pan MIECZYSŁAW ŚLISKI, którego wuj – post. PP Zygmunt Śliski, został zamordowany przez NKWD 82 lata temu w Twerze strzałem w tył głowy. Dziś pan Mieczysław przechowuje pamięć o nim i jego dwóch braciach, którzy służyli ojczyźnie. Pan Mieczysław jest wiceprezesem tarnowskiego Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katyńskich.
Nasze życzenia i serdeczności powędrowały także do Pana GENERAŁA ZDZISŁAWA BASZAKA ps. „Pirat”, który w lipcu 2022 r. obchodził swe 102 (!) urodziny. Pochodzi z Woli Gręboszowskiej, był związany z Dąbrową Tarnowską, ale od lat mieszka w Tarnowie. Pan Generał jest żywą legendą – był żołnierzem 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej, oficerem Armii Krajowej, jest ostatnim żyjącym uczestnikiem bitwy pod Pszczyną, jak również najbardziej spektakularnej akcji przerzutowej Polskiego Państwa Podziemnego, tj. „Mostu III”. Nigdy nie szczędził sił, by popularyzować historię Armii Krajowej oraz założył i jest Honorowym Prezesem Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy AK. Wspomniane wydarzenia są kamieniami milowymi w niezwykle bogatym życiorysie Dostojnego Jubilata i stanowią przykład prawdziwego patriotyzmu.

Informacje o aktualności

Przydatne Informacje

Adres szkoły

Piłsudskiego 44, 33-200 Dąbrowa Tarnowska

Dane kontaktowe

0-14 642-23-94 1lo.dabrowa@gmail.com

Regulamin rekrutacji

Dokumenty rekrutacyjne

Rekrutacja online

Skip to content