I LO pamięta…

#WalentynkiŻołnierskie

#ŚwiatłoPamięciDlaBohaterówAK

14 lutego 2023 r. Szkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej wziął udział w dwóch akcjach patriotycznych.

1. W ramach projektu BohaterON zostały przesłane życzenia walentynkowo-żołnierskie Powstańcowi Warszawskiemu ’44.

2. W ramach akcji IPN i Światowego Związku Żołnierzy AK „Zapal światło pamięci Bohaterom Armii Krajowej” zostały zapalone znicze pod pomnikiem w Danielniku i pod pomnikiem Halifaxa w Dąbrowie Tarnowskiej, pod pomnikiem upamiętniającym niezłomnego żołnierza placówki AK „Malwina”, st. sierż. Igancego Łazarza ps. „Lot” w Bolesławiu, a także pod pomnikiem w Brniku.

· 14 lutego to nie tylko Święto Zakochanych, to także ważna rocznica – w 1942 r. nastąpiło przemianowanie Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, czyli zakonspirowane siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego w latach II wojny światowej. AK była częścią Sił Zbrojnych RP podległych konstytucyjnym władzom państwowym działającym na obczyźnie, a także największą organizacją podziemnego ruchu oporu w Polsce i drugą największą w Europie. W prawie żadnym innym państwie działającemu w ukryciu ruchowi oporu nie udało się zbudować tak rozbudowanych i skomplikowanych struktur państwowych i organizacyjnych. Oczywiste jest wobec tego, że skala działań, jakie podejmowała AK jest również ogromna i obejmuje cały szereg różnych akcji i sukcesów. Chwała Bohaterom!