Wyjazdy uczniów do Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie

W kwietniu uczniowie naszej szkoły z klas biologiczno-chemicznych dwukrotnie uczestniczyli
w zajęciach na pobliskiej uczelni.

14 kwietnia uczniowie wysłuchali 3 wykładów popularno – naukowych w ramach „Dnia z Wydziałem Matematyczno-Przyrodniczym” Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie:

• Wykład z matematyki: „Chat GPT: Czy potrafisz rozwiązywać problemy matematyczne?”, dotyczył sztucznej inteligencji, podczas którego przeanalizowano kilka problemów matematycznych, pokazując jednocześnie, że nie należy do końca wierzyć proponowanym rozwiązaniom przez te aplikacje.
  • Wykład ochrony środowiska: „Żyjemy w antropocenie”, dotyczył ochrony środowiska, zmian klimatycznych, wpływu działalności człowieka na środowisko przyrodnicze.
  • Wykład z chemii: „Odkrywanie Chemicznych Tajników” – przedstawiona została teoria kwantowa spinu oraz zastosowanie komputerów kwantowych.

Na zakończenie studenci z Naukowego Koła Chemików „OZON” wykonali ciekawe doświadczenia chemiczne do wykonania których zapraszani byli uczestnicy spotkania.

W sobotę 22 kwietnia trójka uczniów uczestniczyła w warsztatach chemicznych z cyklu : Warsztaty Przyszłego Naukowca”. Podczas zajęć uczniowie samodzielnie wykonywali eksperymenty chemiczne m. in z analizy jakościowej, wykrywając jony różnych metali.

Warsztaty umożliwiły uczniom pracę w laboratorium i oraz kontakt z nauką na akademickim poziomie.