Search
Close this search box.

Narodowe Czytanie

13 września br. uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego włączyli się w obchody 12. Odsłony ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania zainicjowanej przez parę prezydencką.
Czytaną książką był utwór, pt. „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Lektura cieszyła się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. „Nad Niemnem” to jeden
z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.
Prezydent RP Andrzej Duda skierował apel, który zachęcał do uczestnictwa w akcji:
– „To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna
w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu” – podkreślił w liście prezydent RP Andrzej Duda.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział, zaangażowanie i okazaną pomoc przy realizacji wydarzenia, które na stałe już wpisało się w kalendarz naszej społeczności szkolnej.

Informacje o aktualności

Przydatne Informacje

Adres szkoły

Piłsudskiego 44, 33-200 Dąbrowa Tarnowska

Dane kontaktowe

0-14 642-23-94 1lo.dabrowa@gmail.com

Regulamin rekrutacji

Dokumenty rekrutacyjne

Rekrutacja online

Skip to content