Search
Close this search box.

„Patrioci w naszym regionie”

Nawet taki dzień, jak dziś, jest doskonałą okazją, by podzielić się patriotycznymi refleksjami. Tym bardziej, że jest to zadanie konkursowe (Konkurs Ogólnopolski „Szkoła dla Niepodległej”, w którym bierze udział I LO w Dąbrowie Tarnowskiej), ocenione 10/10.

• Wywiad z Panią Bożeną Białas, nauczycielką, filologiem, pedagogiem

„PATRIOCI W NASZYM REGIONIE” – WYWIAD

 1. Dzień dobry. Czym jest dla Pani patriotyzm?
  Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Dla każdego patriotyzm może oznaczać coś innego. Dla mnie osobiście związany jest ściśle z historią naszego narodu, państwa. Zachwyca mnie wiele momentów w naszych dziejach, w których wybitni Polacy, ale także zwykli, skromni ludzie, dali dowody swego męstwa w codziennych zmaganiach w utrzymaniu wolnego ducha i myśli, nawet gdy formalnie państwo polskie nie istniało, ale pozostało w sercach – na co zwrócił uwagę mistrz Wyspiański; we wspaniałych bitwach, w których Polacy nieraz dowiedli swego męstwa i determinacji. Polska droga do niepodległości, tej po I wojnie światowej, walka z komunizmem, powstanie Solidarności, żołnierze niezłomni – to tylko niektóre przykłady.
  A Złoty Wiek Polski, tolerancja wyznaniowa – ewenement na skalę europejską, a może nawet światową; myśl naukowa i wielcy uczeni, którzy wzbogacili wiedzę ogólnoludzką. Jeszcze wiele można by wymieniać ukazując całą plejadę osiągnieć tych dawniejszych i tych współczesnych, o których tak niewiele mówi się w mediach – z goryczą muszę przyznać, że tak mało się rozgłasza to, co jest wypracowane przez współczesnych naukowców polskich, a często gęsto w różny sposób zaprzepaszczane.
  Jak widać patriotyzm dla mnie jest tym, co było i jest obecnie – to tradycja i teraźniejszość. To emocje, wzruszenie, duma i nadzieja, że Polska będzie jeszcze gwiazdą wśród narodów świata, bo potencjał naszego narodu nie jest wykorzystany tak, jak powinien być.
 2. Proszę podać nazwiska lokalnych patriotów.
  Słowo „lokalny” rozumiem w nieco szerszym zakresie i tu wyróżniłabym jedną z najwybitniejszych postaci, którym jest Wincenty Witos – jeden z ojców niepodległości. Na pewno nie do końca poznana postacią jest Stanisław Leszek Szpak, urodzony w Dąbrowie Tarnowskiej, zamordowany w Katyniu. Zresztą cała rodzina Szpaków powinna być lepiej poznana.
  Oczywiście jest wiele osób, które są związane z Powiślem Dąbrowskim – osób różnych profesji, ale całym życiem świadczącym o tym, ze Polskę mają w swoim sercu. Na uwagę zasługuje inicjatywa Szkoły Podstawowej nr 3, która uhonorowała ich wybierając zbiorowego Patrona – w tym gronie znaleźli się ludzie pióra, żołnierze, nauczyciele, chłopi i inni często bezimienni bohaterowie. Wśród nich Maria Kozaczkowa, Stefania Łącka, Jerzy Braun.
 3. Kto według Pani najsilniej zapisał się na kartach regionalnej historii i dlaczego?
  Chyba jednak Wincenty Witos – jest postacią, która wpisała się w historię niepodległej Polski. Jeśli zaś chodzi o historię regionu trudno mi zawyrokować, kto się szczególnie wyróżnia.
 4. Patriotyzm wśród młodzieży – to tylko hasło czy żywa treść?
  Obecnie patriotyzm kojarzy się ze wspieraniem wszelkich inicjatyw i działań sławiących imię Polski. Uczestnictwo w rozgrywkach sportowych i kibicowanie polskim sportowcom, szczególnie piłkarzom, jest postrzegane jako przejaw patriotyzmu, który wielu młodych ludzi reprezentuje. Choć czasami się wydaje, że współczesna młodzież to niepewni siebie neurotycy, sądzę, że w chwili zagrożenia potrafiliby stawić czoła niebezpieczeństwu. Zainteresowanie nauką w klasach mundurowych, rekrutacją do Wojsk Obrony Terytorialnej chyba dobitnie świadczy, że idea polskiego żołnierza bitnego i niezłomnego jest nadal żywa.
 5. Jak dbać o tożsamość narodową – proszę udzielić kilku rad młodym.

• Przede wszystkim uczyć się historii, zwłaszcza historii Polski.
• Wyciągać wnioski z tego, co było, a co może się powtórzyć – Historia magistra vitae est.
• Być dumnym z tego, że się jest Polakiem i celebrować to nie tylko od święta.
• Aktywnie uczestniczyć w przedsięwzięciach związanych z obchodami rocznic ważnych w naszych dziejach.
• Szanować swoje tradycje, ale także mieć szacunek dla odrębności. Kiedyś Polska była państwem wielonarodowym i wielokulturowych, gdzie ludzie okazywali sobie poszanowanie, choć też zdarzały się pewne tarcia.
• Mieć świadomość tego, co się dzieje w otaczającym nas świecie.
• Kształtować swój charakter i wolę.
• Starać się kultywować najlepsze cechy narodowe.

Być może to wszystko brzmi idealistycznie, ale trzeba sobie stawiać wymagania i wysokie poprzeczki.

Dziękuję za poświęcony czas i udzielone odpowiedzi.

Informacje o aktualności

Przydatne Informacje

Adres szkoły

Piłsudskiego 44, 33-200 Dąbrowa Tarnowska

Dane kontaktowe

0-14 642-23-94 1lo.dabrowa@gmail.com

Regulamin rekrutacji

Dokumenty rekrutacyjne

Rekrutacja online

Skip to content