I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki z certyfikatem Szkoły dla Niepodległej

Z radością informujemy, że nasza szkoła – I LO w Dąbrowie Tarnowskiej – zdobyła tytuł w ogólnopolskim konkursie: „Szkoła dla Niepodległej”, zorganizowanym przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie.
Zadania konkursowe wykonywane były przez pierwszy semestr roku szkolnego 2023/2024 przez uczniów i nauczycieli. Były nimi m. in.:
• przeprowadzenie sondażu wśród uczniów pt. „Tożsamość narodowa młodego Polaka”,
• zorganizowanie przedstawienia o tematyce niepodległościowej,
• zorganizowanie konkursu fotograficznego pod hasłem „Wolność jest w Nas”,
• przeprowadzenie wywiadu pt. „Patrioci w naszym regionie”,
• przygotowanie „Księgi patriotów / Poradnika młodego patrioty” (w I LO realizujemy to zadanie konkursowe naprawdę już od ubiegłego roku szkolnego. W listopadzie 2022 r. rozpoczął się cykl „Pozytywni Bohaterowie”, czyli seria opowieści o wielkich ludziach z terenu Powiśla Dąbrowskiego, dla których umiłowanie Ojczyzny czynem, słowem, a także sztuką było – a dla żyjących ciągle jest – sensem życia. Akcja „Pozytywni Bohaterowie” vel „Księga Patriotów” jest dla nas akcją stałą i nie skończy się wraz z zakończeniem konkursu. Będzie trwać, ponieważ bohaterowie żyją tak długo, jak długo trwa pamięć o nich.

Koordynatorem projektu „Szkoła dla Niepodległej” w I LO w Dąbrowie Tarnowskiej była Pani dr Magdalena Bobro.