„Żeby odpowiedzieć na pytanie kim jesteśmy, najpierw trzeba zrozumieć, kim byliśmy. Stąd już niedaleka droga do kształtowania tego, kim będziemy.”
(źródło: ipn.edukacja.gov.pl)
I Liceum Ogólnokształcące bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie Edukacyjnym „SILNI POLSKĄ!” prowadzonym przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. Konkurs „Silni Polską!” to ogólnopolska inicjatywa edukacyjna skierowana do młodzieży, której celem jest rozbudzenie pasji do najnowszej historii Polski oraz budowanie dumy z narodowego dziedzictwa.
Uczniowie z całego kraju mają okazję poznać kluczowe wydarzenia i postacie z historii, a także zaangażować się w działania na rzecz popularyzacji zdobytej wiedzy w lokalnych społecznościach. W konkursie mierzą się dziesięcioosobowe zespoły dzieci i młodzieży w wieku 13-19 lat. Każda grupa ma Lidera, gotowego do inspirującej pracy z uczniami. W trzyetapowej rywalizacji na uczestników konkursu czeka seria warsztatów z edukatorami z Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN, terenowe lekcje historii prowadzone przez Liderów oraz organizacja własnych wydarzeń historycznych, które mają na celu zainteresowanie lokalnej społeczności! Konkurs „Silni Polską!” łączy edukację z aktywnością, dając młodzieży możliwość nie tylko poznania historii, ale także jej promowania wśród lokalnej społeczności. Pozwoli to wzmocnić tożsamość narodową i zbudować silniejsze więzi z przeszłością.
Wspomniane wyżej warsztaty odbyły się w ILO 13 grudnia 2024 r. w kolejną, 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Z relacji pracowników-edukatorów IPN, którzy poprowadzili w naszej szkole warsztaty dla młodzieży biorącej udział w konkursie:
„W I LO im. Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej odbyły się następne zajęcia w ramach projektu edukacyjnego Silni Polską, które przeprowadzili edukatorzy krakowskiego oddziału IPN Dariusz Gorajczyk i Cezary Pałka. Mówili m.in. o Emilu Barchańskim, najmłodszej ofierze stanu wojennego i tutaj zaskoczenie! Budujące zaskoczenie. Uczestnicy warsztatów sami położyli przy zdjęciu Barchańskiego karteczkę z napisem „sigma”, a „sigma” to Młodzieżowe Słowo Roku 2024 – określenie osoby wybitnej, którą można podziwiać, „samotnego wilka”, skromnego, acz pewnego swej wartości. Brawo młodzi!
Kim był Emil Barchański? Uczniem Liceum im. Reja w Warszawie, zaangażowanym w działalność opozycyjną już w wieku 16 lat. Wydawał z kolegą pismo satyryczne „Kabel” i prowadził szkolny kabaret „Wywrotowiec”. Po wprowadzeniu stanu wojennego stał się członkiem organizacji Konfederacja Młodzieży Polskiej „Piłsudczycy”. 10 lutego 1982 r. wziął udział w akcji „Cokół”, której celem było oblanie farbą i podpalenie pomnika Dzierżyńskiego w Warszawie. 3 marca 1982 r. został aresztowany podczas drukowania pism drugiego obiegu. Był torturowany przez SB, a 17 marca 1982 r. komunistyczny sąd skazał go na dwa lata więzienia w zawieszeniu i dozór kuratora. W maju 1982 r. podczas procesu kolegów z organizacji odwołał swoje wcześniejsze zeznania i zadeklarował, że podczas następnego posiedzenia sądu może zidentyfikować przesłuchujących i katujących go funkcjonariuszy SB. 3 czerwca 1982 r. 17-letni Emil Barchański zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Jego ciało zostało wyłowione z Wisły.”