Search
Close this search box.

„Wykład naukowy naszego absolwenta”

Wykład 03.03.2025 (poniedziałek), godz. 9:00
Komórkowe produkty lecznicze terapii zaawansowanych – czy można wyleczyć pacjenta jego własnymi komórkami wyhodowanymi w laboratorium?
O wykładzie:
Podczas wykładu zostaną przedstawione zagadnienia związane z hodowlą komórek ludzkich w warunkach in vitro (poza organizmem). Nakreślone zostaną: historia hodowli komórkowych, izolacja komórek z tkanek oraz warunki laboratoryjnych hodowli komórkowych in vitro. Na podstawie własnych doświadczeń naukowych i wdrożeniowych zostanie przedstawiony uczniom sposób izolacji, hodowli komórek oraz przygotowania produktów leczniczych terapii zaawansowanych z ludzkich komórek naskórka, komórek skóry właściwej, mezenchymalnych komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej oraz komórek chrząstki, wyhodowanych w warunkach laboratoryjnych, które są wykorzystywane w praktyce klinicznej do leczenia blizn, ran oparzeniowych i defektów tkanki chrzęstnej.
Dr Dawid Wnuk jest biologiem komórkowym, adiunktem w Zakładzie Biologii Komórki Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii (WBBiB) Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nasze Liceum ukończył z wyróżnieniem w 2009 roku i podjął studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UJ. Pracę doktorską obronił w roku 2022 na WBBiB UJ. Jego zainteresowania naukowe obejmują rolę szlaków sygnalizacji wewnątrzkomórkowej w przebiegu zmian fenotypowych komórek podczas procesów włóknienia tkanek (w tym w astmie), a także wykorzystanie związków pochodzenia roślinnego w przeciwdziałaniu procesom włóknienia tkanek i narządów. Interesuje się również wprowadzaniem systemów zarządzania jakością (ISO9001, GMP, GDP, GLP) do praktyki wytwarzania produktów leczniczych terapii zaawansowanych (ATMP). Przez 4. lata zawodowo w zespole prof. dr hab. Justyny Drukały zajmował się przygotowywaniem autologicznych komórek naskórka do przeszczepów, ratując zdrowie i życie 24. poparzonym pacjentom. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2017 roku, wielokrotnie nagradzany za osiągniecia naukowe i dydaktyczne stypendiami i nagrodami Rektora UJ. Laureat kilku stypendiów naukowych (m.in. stypendium doktorskiego Etiuda przyznanego przez Narodowe Centrum Nauki), projakościowych, a także dwóch międzynarodowych stypendiów wyjazdowych (Grecja, Izrael). Przewodniczący ogólnopolskiej Sekcji Młodych Naukowców FEBS Junior Polska Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Współautor ponad 30. publikacji naukowych i ponad 60. doniesień zjazdowych, współorganizator kilkudziesięciu wydarzeń popularyzujących naukę, ekspert Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz konsultant tłumaczenia książek popularnonaukowych (Moonshot, Kod Życia). Kierownik 5. projektów badawczych oraz wykonawca w 8. projektach naukowych i wdrożeniowych z zakresu chemii, biochemii, medycyny translacyjnej i kosmetologii. Członek kilku polskich i zagranicznych towarzystw naukowych: European Academy of Allergy and Clinical Immunology, European Respiratory Society, Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, Polskiego Towarzystwa Biochemicznego oraz Polskiego Towarzystwa Biologii Komórki. Prywatnie pasjonat gotowania i podróży, który odwiedził 28 krajów w Europie, Ameryce Północnej, Azji i Afryce.

Informacje o aktualności

Przydatne Informacje

Adres szkoły

Piłsudskiego 44, 33-200 Dąbrowa Tarnowska

Dane kontaktowe

0-14 642-23-94 1lo.dabrowa@gmail.com

Regulamin rekrutacji

Dokumenty rekrutacyjne

Rekrutacja online

Skip to content