8 marca 2022 uczniowie z klasy III e i III a wraz z p. Barbarą Golemo i Lucyną Wardzałą udali się do Krakowa.
Pogoda nam sprzyjała, humory dopisywały, już w czasie podróży poznaliśmy ciekawy repertuar naszego autobusowego zespołu muzycznego.
Najpierw byliśmy na Wawelu, oglądaliśmy dziedziniec, krużganki, odwiedziliśmy w Katedrze Królewskiej kryptę Marszałka Józefa Piłsudskiego i pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich.
W kościele pw. św. Franciszka z Asyżu przy krakowskim klasztorze franciszkanów zobaczyliśmy witraż Stanisława Wyspiańskiego „Stań się! (Bóg Ojciec)”.
Kolejnym naszym celem było Muzeum Narodowe w Sukiennicach – Wystawa XIX wiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. Mieliśmy okazję zobaczyć znane nam z podręczników obrazy, jak również wystawę prezentującą twórczość graficzną Joachima Lelewela, wpisującą się w obchodzony w 2022 roku Rok Romantyzmu. Zasłużony Polak, powszechnie znany jako historyk, profesor uniwersytetów w Wilnie i Warszawie, polityk okresu powstania listopadowego oraz działacz emigracyjny, stworzył również pionierskie publikacje z dziedziny historii polskiej i powszechnej, dziejów piśmiennictwa i księgarstwa w Polsce oraz historii kartografii i numizmatyki starożytnej i średniowiecznej.
Następnym punktem naszego zwiedzania było Muzeum Książąt Czartoryskich. Stała ekspozycja w Pałacu prezentuje najcenniejszą w Polsce i Europie kolekcję sztuki. Mieliśmy sposobność obejrzeć nie tylko arcydzieła światowego malarstwa jak Dama z gronostajem Leonarda da Vinci czy Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna, ale także dzieła z dziedziny malarstwa, rzeźby, rzemiosła, militariów czy sztuki użytkowej.
Do pełnej satysfakcji brakowało nam jeszcze hamburgera z frytkami i “małego co nieco”, ale to też udało nam się zrealizować.