Akcja społeczno-edukacyjna „ŻONKILE” 2022

20 kwietnia 2022 r. uczniowie klasy Id z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Kozaczkowej w ramach akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” (organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN), a przeprowadzonych na podstawie materiałów przygotowanych przez Centrum Edukacyjne Muzeum POLIN.

Celem akcji jest zachowanie pamięci i edukowanie na temat powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 79 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku.

Żonkil to symbol pamięci, a hasłem akcji są słowa „Łączy nas pamięć”.

Hasłem tegorocznego wydarzenia była miłość. Marek Edelman pytał w książce pt. „I była miłość w getcie”: ‘”Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość? Dlaczego nikogo to nie interesuje?”. W oparciu o reportaż autorstwa Anny Bikont „Miłość w getcie. Irena Sendlerowa i Adam Celnikier”, młodzież starała się odpowiedzieć m.in. na te pytania.

Dziękujemy Pani Edycie Więcek z MBP za bardzo ciekawy wykład i warsztaty.