Search
Close this search box.

95 urodziny Jej Królewskiej Mości, Elżbiety II

Brytyjska monarchini, nestorka rodu Mountbatten-Windsor jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii i najdłużej panującą żyjącą głową państwa na świecie.

Urodziny królowej Elżbiety II są celebrowanie nie tylko w Zjednoczonym Królestwie, ale również w większości krajów Wspólnoty Narodów. Królowa bowiem – oprócz zasiadania na tronie Zjednoczonego Królestwa – jest uznawana za władcę w aż 16 suwerennych państwach, a także licznych terytoriach zamorskich i dependencjach królewskich.

Właściwe urodziny Jej Królewskiej Mości przypadają na dzień 21 kwietnia. Jednak od dnia koronacji królowa obchodzi swoje święto w sposób oficjalny (pod nazwą Urodziny Królowej) także w drugą sobotę czerwca. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że w roku 1748 król Jerzy II jako pierwszy wskazał oficjalną datę obchodów tego święta w ówczesnym Królestwie Wielkiej Brytanii. Jerzy II urodził się w listopadzie, miesiącu niespecjalnie kojarzącym się z piękną pogodą na Wyspach. Aby móc zorganizować huczne celebracje konieczna była bardziej sprzyjająca aura, dzięki czemu większa liczba poddanych chętnie uczestniczyłaby w wydarzeniach na otwartym powietrzu. W związku z tym król postanowił ustalić datę oficjalnych obchodów swoich urodzin na czerwiec, łącząc je z terminem dorocznej parady wojskowej – Trooping the Colour. Tak zapoczątkował tradycję, która od 276 lat towarzyszy brytyjskiej monarchii. Królowa uwielbia czekoladę i każdego roku w dniu 21 kwietnia otrzymywała tort urodzinowy, wykonywany na podstawie receptury opracowanej przez nadwornego kucharza królowej Wiktorii. Każdego roku taki sam, czekoladowo-czekoladowy. Tegoroczne uroczystości naznaczone będą smutkiem po niedawnym odejściu małżonka królowej, Księcia Edynburga, Filipa.

W IMIENIU DYREKCJI I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W DĄBROWIE TARNOWSKIEJ, GRONA PEDAGOGICZNEGO, PRACOWNIKÓW ORAZ SPOŁECZNOŚCI UCZNIOWSKIEJ, ZOSTAŁA PRZESŁANA DO PAŁACU BUCKINGHAM OKOLICZNOŚCIOWA KARTA Z NAJSERDECZNIEJSZYMI ŻYCZENIAMI URODZINOWYMI ORAZ INFORMACJAMI O JUBILEUSZU 100-LECIA NASZEJ SZKOŁY. ZOSTAŁ TAKŻE ZAŁĄCZONY LIST KONDOLENCYJNY WYRAŻAJĄCY NASZE NAJSZCZERSZE WSPÓŁCZUCIE.

HAPPY BIRTHDAY, QUEEN!

Informacje o aktualności

Przydatne Informacje

Adres szkoły

Piłsudskiego 44, 33-200 Dąbrowa Tarnowska

Dane kontaktowe

0-14 642-23-94 1lo.dabrowa@gmail.com

Regulamin rekrutacji

Dokumenty rekrutacyjne

Rekrutacja online

Skip to content